Aktualności


Wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Data:
Kategoria: Bez kategorii
Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że w dniach 18-24 kwietnia 2024 r. będzie prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Odbędzie się ona na terenie województwa łódzkiego w powiatach: opoczyńskim, tomaszowskim, rawskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim, łęczyckim (z wyłączeniem gminy Świnice Warckie) oraz zgierskim (na terenie gminy Głowno).
Szczepionka będzie wyrzucana z samolotów. Jest to preparat w formie płynnej umieszczony w plastikowym blistrze, otulonym z zewnątrz brązowo-zieloną zanętą o intensywnym zapachu ryby, który ma na celu zwabienie zwierząt.
W związku z tym zaleca się unikać wolnego puszczania zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkałych przez ludzi terenów zielonych, na których żerują również lisy. Należy pamiętać więc o zabezpieczeniach w postaci nałożenia kagańca czy prowadzenia zwierzęcia na smyczy.
Zaleca się również zachować szczególną ostrożność – kontakt człowieka ze szczepionką również skutkował będzie koniecznością udzielenia pomocy medycznej.